Няма нищо тайнствено, загадъчно и недостъпно за обикновените цветари - любители на орхидеи. Тайната при отглеждането на орхидеи е вашият лично събран опит, получената достоверна информация, разбиране на природата и нуждите на орхидеите и най-важното - дълбока любов към тях.

Орхидеята се пресажда веднъж на две-три години, когато прецъфти, или след като свърши периодът ѝ на покой. Често се налага това да се прави след като се купи цветето от магазина.

 

 

 

Ниски температури, студен режещ вятър, сняг... a у дома или в офиса климатик и сух въздух - все "екстри" на зимата. Дори и да не сте се замисляли вероятно сте усещали как всичко това се отразява на косата и кожата ви. И тъй като няма как да изкараме тези месеци в зимен сън, а и студеното време си има своите предимства, най-добре е да се подготвим предварително.

Какви са необходимите допълнителни грижи през зимата:

- За косата:

Носете зимни шапки и шалове, които да предпазват косата и кожата на скалпа. Студеният вятър, снегът и ниските температури са пагубни за тях. Освен че предпазват, те са и чудесен аксесоар, който използван правилно, ще се превърне в привличащ погледите детайл. Не е препоръчително да носите прекалено стегнати модели. Избирайте тези с по-широка кройка, за да може косата да диша. Нека да са изработени от естествени материали, за да избегнете наелектризирането.

Изберете козметика, подходяща за зимата – в търговската мрежа се предлагат серии за грижа за косата през зимата. Основният проблем през студените дни е дехидратацията й, затова и зимните формули са с такива съставки, които да задържат влагата.

Не мийте косата с много гореща вода – макар и да е изкушаващо да се мушнете под горещия душ, за да се сгреете, не го правете. Щадете косата си, горещата вода също я изтощава и дехидратира.

Не използвайте често сешоар – ограничете употребата му, когато това е възможно. Оставяйте косата да изсъхва естествено. Добре е през зимните месеци да й спестите и прекомерното използване на преса или маша.

Интензивна грижа – правете си веднъж седмично или на какъвто интервал имате възможност подхранващи маски. Това е добре да правите през всеки сезон, но зимата косата има нужда от по-интензивна грижа, заради лошите атмосферни условия. Ако имате възможност си приготвяйте домашни маски или си купувайте натурална козметика. Тази със синтетични продукти натоварва допълнително косата.

Посещавайте редовно фризьора си – за да подстриже крайчетата, които са изтощени или цъфнали. Това освен че ще подобри външния вид на косата ви, но и ще й помогне да бъде по-здрава и да расте по-бързо.

За кожата на лицето:

Овлажнявайте я – погрешно смятаме, че само лятото е сезонът, когато кожата ни се нуждае от хидратация. През зиматата това също е основен проблем. Причината освен в ниските температури навън е и в сухия въздух в помещенията заради работата на отоплението. Сигурно ви се е случвало в офиса лицето ви да пламне и да се зачерви и да усещате кожата си като свръхопъната. Това са симптомите на дехидратацията. Много специалисти съветват да носим в себе си пулвелизатор с вода, с който да напръскваме лицето си.

Допълнителна грижа – и тук както и при косата ще се наложи да си правите подхранващи маски по-често от обичайното. Отново ще ви посъветвам да се обърнете към домашната козметика или натуралната такава, а също и да предпочетете специалните формули за грижа за кожата през зимата.

Нежно измиване – използвайте по-мек сапун, за предпочитане неароматизиран или продуктите за измиване от натуралната козметика. Те не са толкова агресивни и не лишават кожата от естествените й мазнини.

За устните:

Балсам за устни. На всеки му се е случвало да усети болезненото и неприятното напукване на устните през зимата. Затова е добре да носите в дамската си чанта балсам за устни. Той е неоценим помощник в предпазването от това дразнещо състояние. Специалистите препоръчват да е разработен на базата на растителни масла и мазнини и задължително да съдържа защитен фактор.

“По-мазни” червила - използвайте червила с не толкова ярък цвят и “по-мазни”, най-общо казано. Те наподобяват по-скоро на гланцове за устни. Меки са, нанасят се много леко, придават само лек нюанс на устните и са по-щадящи.

За ръцете:

Носете ръкавици - те топлят и пазят ръцете от ниските температури и студения вятър. Ако изложите ръцете си на агресивните атмосферни влияния и след това влезете в топлата стая, знаете как те почервеняват и започват да сърбят. В резултат кожата става суха и загрубява, понякога дори започва да се лющи. Тези неприятни усещания ще си спестите ако носите ръкавици. Те са красив дамски аксесоар.

Омазнявайте ръцете – винаги когато измиете ръцете си нанасяйте след това подходящ крем за ръце. Не забравяйте да сложите такъв и върху бюрото в офиса, за да го използвате и там. Формулите разработени за кожата на ръцете са подходящи и за тази на коленете и лактите.

За кадифени ръце - правете си веднъж седмично или месечно и следната процедура – ръцете се намазват с дебел слой подхранващ крем, поставят се памучни ръкавици и се спи с тях.

И един последен съвет: Красотата идва отвътре, това е доказан факт. Затова е важно да подобрите и храненето си през зимния сезон като консумирате повече плодове и зеленчуци и пиете много вода.