Сняг, дъжд, вятър, слънце - на всичко това е изложено лицето през зимата. Нищо чудно, че сравнено с останалите части на тялото, които можете да предпазите от влиянието на тези фактори, понякога изглежда „доста остаряло".

Достатъчна причина, за да полагате грижи за него през студения сезон.

Кои са враговете за кожата на лицето?

Сухотата

Колкото и странно да звучи, въпреки че през зимата често вали сняг и дъжд, влажността на въздуха е по-малка, отколкото през лятото. Това важи особено за затоплените помещения.

Колкото е по-сух въздухът, толкова повече влага се изпарява от роговия слой на кожата, която изсъхва и започна да се лющи. Преди да забележите тези изменения, ще почувствате едно опъваме и непрекъснато трябва да нанасяте крем. Понякога започва и да сърби.

Най-подходящите за зимата са мазните кремове. Те не съдържат много вода, но имат достатъчно съставки, които поддържат влагата. Водата не е най-важното, от което се нуждае кожата сега. Основното е мазнините в крема да поддържат киселинната и защитната обвивка.

Колкото и приятна да е продължителната разходка през зимата, прекаленотовъздействие на студа може да доведе до трайни увреждания.

Можете да го избегнете, като се погрижите за кожата.

Преди да нанесете крема за лице, е добре да активирате кръвообращението с лек, всекидневен масаж. Първото движение е потупване с краищата на четирите пръсти, като всяка ръка обработва съответната страна на лицето. След него се правят поглаждания с третия и четвърти пръст. Започва се от челото, като се масажира във вертикална посока от веждите към косата. Следват три типа поглаждания: от горните части на бузите в посока от носа към слепоочието, от средата на горната устна към ушите и от брадичката към ушите. Всяко движение се прави по 4-5 пъти.
Кожата около очите е много нежна и уязвима.
Добра защита срещу студа е редовното й намазване със специален крем за около очи, обогатен с витамин А и Д. Ако го нанасяте след сутрешния масаж, ефектът от подхранването ще е по-голям, защото гладната кожа веднага ще "глътне" мазнината.
Независимо от типа на кожата ви сутринта поне 20-30 мин преди да излезете навън, трябва да си сложите дневния крем. Защото дори и най-мазният съдържа най-малко 25 процента вода, а изпаряването на влагата води до преохлаждане и сухота на кожата. Купете си нощен крем с мазнини и масла. Тези съставки намаляват обезводняването на кожата, което я предпазва от изсъхване.
За всекидневното й почистване най-добре е да използвате меки тоалетни млека, богати на витамин А. Ако сте свикнали да се миете, за целта използвайте само преварена вода, наполовина разредена с прясно мляко. Такова измиване е много подходящо за мазната кожа. Важна е и температурата на водата - през зимата тя трябва да е само топла, защото студената свива съдовете и нарушава работата на мастните жлези, а горещата изсушава лицето.
Маските - през зимата е добре да си забърквате каши за лицето със сметана, кисело мляко, всякакво растително масло (зехтин, слънчогледово олио).
Вана с масло вместо с пянаВаната с пяна отлично почиства кожата, но разрушава нейната защитна обвивка. Затова след такава процедура изплакнете тялото под душа. От време на време си правете вани с етерични масла - кожата ви ще остане еластична. След всеки душ намазвайте кожата с подхранващо мляко за тяло. За да не се сбръчкат шията и деколтето ви, правете им компреси с растително масло и гимнастика.
Студът

Кръвоносните съдове се свиват и в резултат се стига до недостатъчно оросяване и снабдяване на кожата с важни вещества. Признак за това е бледността й.

Как най-добре да се предпазите от студа?

Погледнете животните, които спят през зимата, и ще си отговорите. През есента те натрупват сланина, която ги предпазва от измръзване. Това обаче не означава, че и вие през есента трябва да проведете угояваща диета, за да се защитите от студа - достатъчно е да нанасяте външно мазнината.

Основното правило за грижата за кожата на лицето през зимата е следното: при престой на открито през деня се нанася по-мазният нощен крем, а през нощта хидратантният дневен крем. Кол кого по продължително сте навън, толкова по-наситено с мазнини трябва да е мазилото. Както е известно, водата замръзва при 0 градуса С, а при минусовите температури кожата ни много лесно я достига.

При каране на ски използвайте козметични продукти, несъдържащи вода. Подходящи са предпазващи от студа мехлеми с голям процент мазнини, съдържащи често и пигменти, които усилват предпазното действие. Ако се страхувате, че лицето ви ще лъщи, нанесете лек слой пудра отгоре - тя е лош проводник на топлината и предпазва допълнително.

Кремовете трябва да нанасяте не само върху лицето, но и върху ушите (махнете непременно металните обици), върху шията, пръстите на ръцете и краката. Предпазният слой ще отстраните, като влезете в топло помещение.

И накрая: Има само един начин да изглеждате свежи и подмладени в снежните и ветровити студени дни - като запазите еластичността на кожата. А това ще постигнете, щом смените козметичните средства за нея.

Почистването на лицето трябва да е с щадящи средства. Забравете за лосионите със спирт, дори и кожата ви да е мазна. За нея можете да използвате тоници без алкохол или меки гелове, а ако е суха или нормална, сутрин и вечер я обтривайте с тоалетно мляко.
Дневният подхранващ крем е задължителен. Добре е да бъде забъркан с лецитин, хиалуронова киселина и витамини.
След това, преди да излезете навън, нанесете тонален крем (фон-дьо тен) - той също има защитни свойства. Обърнете внимание на маркировката върху опаковката: ако е написано oil free (без мазнина) - не го слагайте, а го оставете за по-топло време.
Изберете крем, който е един тон по-светъл от цвета на кожата ви.
През зимата не бива да ползвате и суха прахообразна пудра.
Всяка вечер ползвайте нощен подхранващ крем, богат на витамини и плодови киселини. Нанесете го обилно на добре почистените лице и шия. Преди сън махнете остатъците от крема с козметична салфетка.
Веднъж седмично си правете овлажняващи и подхранващи маски на лицето и шията - те ще ви помогнат да запазите младостта и чара си.
През студените дни и шията се нуждае от мазнина. Топлите маслени компреси ще я тонизират.
Натопете многопластова марля в затоплен на водна баня зехтин или бадемово масло. След това леко изстискайте и я поставете за 15 минути. Отстранете мазнината с памук, натопен в розова вода.

От значение за кожата е поддържането на постоянна влажност на въздуха в офиса и у дома. Добре е през час помещението да се проветрява