Косопадът е проблем, който засяга милиони хора по света и може да има сериозни психологически и емоционални последици.

 

Всеки ден изгубваме от 50 до 100 косъма, което се счита за нормално - но когато тази загуба стане прекомерна и непрекъсната, косопадът вече е патологичен и изисква специално внимание.

 

В тази статия ще разгледаме различните причини за косопад и ще предложим няколко изпробвани решения за лечението му.

Какви могат да бъдат различните причини за косопад?
Причините за появата на косопад могат да бъдат разнообразни и индивидуални за всяка жена или мъж, страдащи от състоянието. В следващите редове ще изброим най-често срещаните фактори, но е важно да отбележим, че някои от тях могат да взаимодействат помежду си и да се наложи лечение за комбинация от причини.

 

Ето и кои са някои от основните фактори, които ви правят предразположени към загуба на коса:

 

Генетична предразположеност и стареене - това е най-често срещаната причина за косопад при мъже и жени.
Вътрешни и автоимунни заболявания - някои медицински състояния като лупус и нарушения на щитовидната жлеза могат да допринесат за оплешивяване.
Физически или психологически стрес - високите нива на стрес, независимо дали се дължат на заболяване, операция, емоционална травма или психични състояния, могат да предизвикат временна загуба на коса, известна като телогенен ефлувиум.
Нездравословен начин на живот - лошото хранене, недостатъчният сън, тютюнопушенето, прекомерната консумация на алкохол и липсата на физическа активност могат да допринесат за различни здравословни проблеми, включително косопад.
Химически и козметични продукти - прекомерната употреба на агресивни процедури за коса, като изрусяване, къдрене или изправяне, може да увреди космените фоликули.
Хормонален дисбаланс - друг фактор са измененията в хормоните, които често се наблюдават по време на бременност, менопауза или синдроми като PCOS. Всеизвестният косопад след раждане се дължи на същите причини.
Гъбички по скалпа - гъбичните инфекции като трихофития могат да засегнат скалпа и косата.
Медикаменти - някои лекарства, включително антикоагуланти, бета-блокери, литий и някои антидепресанти, се свързват със загуба на коса като възможнен страничен ефект.
Екстремни диети и лоши хранителни навици - неадекватният прием на основни хранителни вещества като желязо, цинк, витамин D и протеини може да повлияе на растежа на косата.
Продължително боледуване - тежки или хронични заболявания, особено тези, придружени с висока температура, могат да доведат до негативни ефекти за скалпа и косата.
Химиотерапия, токсични вещества - лечения като химиотерапия и излагане на определени токсини и химикали може да доведе до бързо делящи се клетки, включително космени фоликули и загуба на коса.

На какви типове се разделя косопадът?
Загубата на коса може да бъде тревожно преживяване както за жените, така и за мъжете, което оказва влияние върху самочувствието и психологическото състояние. За ефективното лечение и справяне с проблема е необходимо да вникнем в различните видове и техните прояви.

Косопад при жени
Телогенен ефлувиум
Това е често срещано състояние, характеризиращо се с прекомерно окапване на косата. Случва се, когато голям брой космени фоликули преждевременно навлязат във фазата на покой (телоген) поради фактори като стрес, заболяване, хормонални промени или прием на определени лекарства.

Андрогенна алопеция
Андрогенната алопеция е по-често срещана при мъжете, но може да се наблюдава и като форма на косопад при жените. Повлияна е от генетични фактори и хормонален дисбаланс, което води до прогресивно изтъняване на косата, особено на темето и горната част от скалпа.

Анагенен ефлувиум
Този тип косопад се появява, когато фоликулите на косата се разрушат по време на своята фаза на растеж (анаген). Химиотерапията или лъчетерапията, както и излагането на токсини или определени лекарства, са често срещани причини за появата на анагенен ефлувиум. Косопадът е бърз и засяга целия скалп.

Тракционен (травматичен) косопад
Тракционният косопад е причинен от продължително напрежение или издърпване, често в резултат на стегнати прически като плитки или обсесивно компулсивно разстройство - дърпане на косата.

 

Продължителното натоварване на космените фоликули води до обилен косопад.

Косопад при мъжете (андрогенна алопеция)
В повечето случаи проблемът с оплешивяването при мъжете се дължи на андрогенна алопеция, още известна като андрогенен косопад.

 

Други възможни причини и подтипове са специфични заболявания и прием на определени видове лекарства. Психологически или физически стрес, бактериални или гъбични инфекции и себореен дерматит също могат да предизвикат силен косопад при мъжете.

 

В повечето случаи обаче процесът и при двата пола е обратим, като най-важната първа стъпка е да се установи първоизточникът на проблема. Възможностите за лечение и най-подходящият метод ще варират в зависимост от диагнозата, поставена от специалист дерматолог.

 

Какви са възможните подходи за лечение на косопад?
Първата и най-важна стъпка за справяне с косопада е да се консултирате с дерматолог, който е специалист по заболявания на косата и скалпа. Той ще постави диагноза за и ще определи първоизточника на симптомите, като въз основа на това ще предпише подходящо лечение.

 

Дерматологът може да препоръча лекарства или хранителни добавки, за да предотврати последващо увреждане и прогресиране на състоянието и да насърчи трайното възстановяване и растеж на косата. Подобни методи могат да включват приема на лекарства като миноксидил или финастерид, както и специфични витамини и минерали.

 

Преди всичко е важно да се адресира подлежащото състояние и да се разработи план за неговото лечение или предотвратяване. Това може да включва контрол на хормоните, локализирано лечение или корекция на хранителни навици и ежедневен начин на живот.

 

Освен това може да се препоръчат енергизиращи шампоани и локални стимуланти със съставки като кофеин, биотин или миноксидил, които често се ползват за стимулиране на растежа на косата и подобряване на цялостното здраве на скалпа. Така ще се осигури благоприятна среда за справяне с косопада.

 

Ефективността на тези подходи може да варира в зависимост от индивидуалните обстоятелства и основната причина за опадането на косата. Консултацията с дерматолог е задължителна за правилна диагноза и персонализирани препоръки.

 

Въпреки това има и много популярни натурални методи и средства за домашно лечение за косопад.

 

Натурални средства
По-долу ще видите най-известните натурални решения за косопада, които можете да опитате у дома.

Масаж на скалпа с етерични масла
Масажът с етерични масла може да бъде от полза за косата и нейния растеж, тъй като стимулира кръвообращението към космените фоликули и помага на хранителните вещества и кислорода да достигнат скалпа. Освен това помага и за равномерното разпределение на естественото омазняване и така осигурява подхранване и хидратация на кичурите.

 

За целта може да втривате различни етерични масла на кожата на главата:

 

Масло от мента;
Масло от розмарин;
Лавандулово масло;
Масло от чаено дърво;
Масло от жожоба;
Арганово масло и др.

Важно е обаче да ги комбинирате с базови масла като например кокосово или бадемово преди да ги нанесете върху чувствителната кожа на скалпа. Препоръчва се масаж поне веднъж или два пъти седмично, като честотата може да варира в зависимост от вашите предпочитания и реакция.

Здравословна диета с богати на биотин храни
Друго натурално средство, което може да опитате, е да адаптирате диетата си с храни, богати на биотин (витамин B7). Здравословният хранителен режим осигурява всички необходими за здравия растеж и гъстотата на косата хранителни вещества.

 

Биотинът има роля в синтеза на кератина - протеин, който формира структурата на кичурите на косата. За да го добавите в диетата си, е трябва да знаете в кои храни се съдържа.

 

Ето и няколко от най-популярните източници на биотин:

 

Яйца;
Ядки и семена;
Риба и морски дарове;
Бобови растения;
Млечни продукти;
Сладки картофи;
Листни зеленчуци и др.
Билкови добавки против косопад
Видовете билки са многобройни и много от тях са популярни естествени средства за справяне и овладяване на косопада. Ефективността им може да варира според конкретния случаи и човек, но въпреки това много хора дават положителни отзиви след ползването им.

 

Някои от най-често използваните билки за заздравяване на косъма и кожата на главата са:

 

Коприва;
Подбел;
Девисил;
Хвощ;
Розмарин;
Алое вера;
Лавандула и др.

Начините на прием на билковите добавки варират - някои може да ползвате като подправка или чайове, други са под формата на етерични масла, а трети се използват при разработването на ампули против косопад.

 

Разбира се, билковите екстракти са често срещани и в специализираните шампоани против косопад.

Елиминиране на вредните навици и продукти за коса
Премахването на вредните продукти и навици за стилизирането на косата ви ще допринесе положително за състоянието.

 

Изборът на правилния шампоан например е от съществено значение. Избягвайте шампоани, които съдържат агресивни химикали, сулфати и парабени, тъй като те могат да премахнат естествените мазнини от косата и да причинят сухота или дразнене на скалпа.

 

Честите или неправилни практики за боядисване на косата могат да я увредят значително. Химическите бои често съдържат амоняк, пероксид и други агресивни съставки, които могат да отслабят кичурите и силата на косъма. Помислете за преустановяване на боядисването или изберете по-безвредни алтернативи като бои на растителна основа или без амоняк.

 

Честото използване на инструменти за стилизиране като преси, маши и сешоари може да отслаби косата и да доведе до накъсване. Когато е възможно, намалете излагането на топлина и използвайте топлозащитни продукти преди стилизиране.

 

Стегнатите прически, като конски опашки или плитки тип рибена кост, обикновено причиняват накъсване на косата и опадане. Заложете на по-свободни прически, които натоварват по-малко косата и скалпа, за да се радвате на по-малка загуба на коса.

Поддържане на добра хидратация
Когато тялото е дехидратирано, това може да повлияе на здравето на скалпа и космените фоликули. Започва да се наблюдава сухота, чупливост и дори косопад. Ето защо добрата хидратация е естествено средство, което влияе положително не само на цялостното здраве, но и на здравето на косата.

 

Стремете се да пиете достатъчно количество вода през целия ден. Препоръчителният дневен прием варира в зависимост от фактори като възраст, пол, ниво на активност и климат, но общата насока е да се консумират около 8 чаши вода на ден.

 

Включете в диетата си плодове и зеленчуци с високо съдържание на вода като диня, краставици, портокали, ягоди и листни зеленчуци. Тези храни не само осигуряват хидратация, но и предлагат допълнителни витамини, минерали и антиоксиданти, полезни за вашето здраве.

 

Не на последно място, използвайте подходящи за състоянието ви хидратиращи продукти за коса, които ще допринесат за нейната влажност и здравина. Важно е преди да закупите продукти, да се консултирате с вашия дерматолог.

Контролирайте стреса
Управлението на нивата на стрес е ключово за предотвратяване на прекомерния косопад. Опадането и изтъняването на косата при стрес се влошава поради отделянето на определени хормони и промяна в цикъла на растеж на косъма.

 

Не забравяйте, че намаляването на стреса е непрекъснат процес и може да отнеме време, за да намерите техниките, които работят най-добре за вас.

Витамини и минерали против косопад
Адекватният прием на различни витамини и минерали насърчава здравия растеж на косата и предотвратява косопада.

 

Ето и на витамини и минерали следва да обърнете най-голямо внимание, ако страдате от косопад:

 

Желязо - необходимо е за производството на хемоглобин, който пренася кислород до кожата и фоликулите в скалпа.
Биотин (витамин B7) - играе роля в производството на кератин.
Цинк - участва в регулирането на функцията на космения фоликул и производството на себум.
Селен - антиоксидант, който защитава косата от увреждане, причинено от оксидативен стрес.
Мелатонин - известен предимно с регулирането на циклите сън-събуждане, но може също така да има положително въздействие върху растежа.
Аминокиселини - те са от съществено значение за структурата и растежа на косата.
Професионална козметика за ефективно лечение на косопад при жени и мъже
Професионалната козметика, предназначена специално за справяне с косопада, може да бъде ефективно допълнение към вашата рутинна грижа за косата.

Шампоани против косопад
Те обикновено съдържат съставки, които са полезни за косата и кожата на скалпа. Често тяхната функция е да укрепят космените фоликули, въпреки че всяка формулировка варира според производителя и конкретния продукт.

Маски против косопад
Маските за коса, предназначени за борба с косопада, са формулирани с подхранващи съставки като кератин, арганово масло и растителни екстракти. Те се прилагат след измиване с шампоан, като се фокусират върху средната дължина и краищата на косата.

Специализирани козметични и медицински процедури
Съществуват специализирани процедури, които се различават според това дали са предназначени за лечение на косопад при мъже или при жени.

 

Мезотерапията, например, включва инжектиране на комбинация от витамини, минерали, лекарства и фактори за растеж в скалпа. Тази техника има за цел да подхрани фоликулите, да подобри кръвообращението и да стимулира растежа. Обикновено се извършва в няколко сесии и може да се използва заедно с други лечения за оптимални резултати.

 

В някои случаи на косопад, като алопеция ареата (гнездовиден косопад), могат да бъдат предписани кортикостероиди. Те се прилагат локално, да се инжектират в скалпа или да се приемат през устата, за да подтиснат имунния отговор, който води до загуба на коса.

 

Провеждат се също и хирургични процедури за трансплантация на коса, като техниките могат да варират според случая и клиниката и се изисква намеса на специализиран хирург. Не на последно място съществуват и различни лекарства за косопад, като те се назначават от здравни специалисти.