От всички чувствителни места по кожата, това което е изложено на постоянното вредно влияние целогодишно е областта на ръцете. Върху кожата им действат непрекъснато и външни и вътрешни фактори, които подлагат на изпитание издържливостта и здравословното й състояние. Тези особени ръце 
Природната особеност на кожата на ръцете е в това, че е изключително уязвима. Кожата на обратната страна на дланите съдържа малко мастни жлези, а на китките те изобщо не съществуват. Затова хидролипидния слой на кожата, обеспечаващ естествената им защита, в областта на ръцете е много слабо изразен.
Освен това епидермисът в тази зона съдържа по-малко вода – 4-5 пъти по-малко, отколкото кожата на лицето. В резултат кожата на китките често е обезводнена.Продължителните външни раздразнения водат до отслабване на местния имунитет и възникването на вирусни поражения по кожата, в това число брадавици, папиломи, кератит. Естествено, подобни естетически недостатъци не предизвикват приятни емоцииНеблагоприятни фактори
На ръцете постояно въздестват, както природни външни дразнители, като и различни миещи средства, които често водят до различни механични увреждания. Най-агресивно въздействие обаче върху ръцете оказва студа. Под влиянието му кожата на китките става груба, удебелена, зачервена и по няе се появяват пукнатини. Слабоизразеният защитен слой не може да възпрепятства такава агресия.Честото съприкосновение с водата и миещите средства отслабват и без това крехката защита на ръцете. Те повреждат не само хидролипидния слой, но и слоя на епидермалните липиди, които отговарят за защитната функция на кожата. Продължителното въздействие на синтетичните миещи средства водят към нарушение на местния имунитет и развитието на сериозни заболявания на кожата.Класическата грижа
Процедурите за ръце са изградени на основата на професионалните козметични средства, които включват следните етапи на поддържане: почистване, ексфолиране, масаж маска, нанасяне на защитен крем.
Почистването на кожата на ръцете се прави с помощта на ваничака или посто измиване с използването на течен сапун или душгел. Целта му е да отстрани външното замърсяване  от повърхността на кожата.

За ексфолирането се използва скраб за ръце като се нанася с масажни кръгови  движения. В резултат тази елементарна процедура слоя с мъртви клетки става по-тънък, а проникването на активните вещества се подобрява.  
При масажа се усилва лимфната циркулация и кръвообращението, сваля се напрежението от мускулите и ставите, а също се въздейства и на рецепторите, които са така богато разположени по ръцете. Затова заедно с традиционните масажи, включващи класически движения като поглаждания и разстривания, често се прилага и точков масаж, който въздейства непосредствено върху акупунктурните точки. За изпълнението му най-често се използва крем за ръце. След масажа остатъка от крема не се маха, а се добавя още. След това се поставят найлонови ръкавици, а отгоре хавлиени (или направени от друг плат) ръкавици.  Така маската ще омекоти и подхрани кожата на ръцете, като усилва защитните й свойства и стимулира процесите на регенерация.